Światło zimne czy ciepłe? Jakie wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu kwestia doboru oświetlenia była bardzo proste. Żarówki wynalezione przez Edisona wyróżniały się barwą żółtą. Od wielu lat producenci oświetleń oferują oprawy bazujące na energooszczędnej technologii LED. To, co je wyróżnia to mniejszy pomóc prądu, a także barwa biała. Dobrana temperatura determinuje wpływ na nastrój, nastawienie, a także po prostu funkcjonowanie w danym pomieszczeniu. Więcej informacji na temat znajdziesz w naszym poniższym artykule. 

Temperatura barwowa – czym jest?

Oświetlenie może być, a nawet powinno być rozpatrywane w kontekście różnych parametrów. Jeśli przed zakupem opraw zastanawiasz się, czy zakupić światło zimne, czy ciepłe, to tutaj wchodzimy w kwestię temperatury barwowej. Parametr określa kolor emitowanego światła przez dane źródło. Jest on podawany w Kelwinach (K.). Im wartość tej jednostki jest większa, tym oprawa będzie emitować barwę zimniejszą, zbliżając się do barwy niebieskiej. Niższe wartości są osiągane przez klasyczne żarówki i oprawy, emitujące żółtą barwę. 

Temperatura barwowa jako czynnik determinujący podział oświetlenia

W kontekście temperatury barwowej najczęściej wymienia się barwę chłodną neutralną i ciepłą. Jeśli chcesz mieć pewność, że oprawa będzie emitować barwą, jaką chcesz, warto zwrócić uwagę na informację na etykiecie.

Temperatura barwowa – jak wpływa na oświetlenie?

Pytanie: światło zimne czy ciepłe – jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie temperatura barwowa wpływa na jakość życia w pomieszczeniu. O tym, jak bardzo ten parametr jest ważny, bo pokazuje, to, że barwa światła potrafi wpływać na nasze nastawienie do życia, chęć do pracy czy motywację do działania.

Jeśli chcesz, aby w danym pomieszczeniu było przytulnie to najlepiej zamontować oprawy z barwą żółtą. Dlatego w praktyce zaleca się je wprowadzać w sypialniach i salonach. Barwy chłodniejsze z kolei są odpowiedniejsze w łazienkach, garażach i miejscach do pracy. Dlaczego? Ponieważ pozwalają one utrzymywać koncentrację. 

(0)